Antiques Cinolter

Poseidonovy drahokamy - článek pro Golf and Style

Chcete-li si perly pořídit, asi se nám nestane, co jednomu zákazníkovi nejmenované německé restaurace a to, že najdete v objednané ústřici přírodní perlu. A tak než se přejíst touto pochutinou, nezbude nám než si pro perly zajít do obchodu a koupit si je.

Perly jako klenot, resp. ozdoba, jsou známé od svítání lidské civilizace. Již v dávnověku byly perly módním doplňkem nebo platidlem.Byly symbolem moci a postavení, byly ozdobami královských symbolů. Holandské a Karibské kurtizány si jimi nechaly platit své služby.
Kolem perel je mnoho mýtů , pověstí a také mnoho polopravd. Jedním z největších omylů, které se vyučují i na školách a mnohdy se objevují i v odborných časopisech je, že perla vzniká vniknutím zrníčka písku do mušle, aby jej pak perla obalila perletí.Mnohokrát jsem slyšel, že darované perly přinášejí smůlu, ale když si je sami koupíte, přinášejí štěstí. Je běžné, když chlapec koupí své vysněné perly, ona mu dá korunu, že si je od něj kupuje, aby neměla smůlu.

Jedno je však jisté, přírodní nekultivované perly mají vliv na zdraví člověka a jsou již několik desítek let v zorném poli zkoumání vědců.
Stejně jako opály, také perly při jejich nošení, více září, jsou živější jakoby jim styk s lidskou pokožkou evidentně prospíval. Naopak, když je uložíme do šuplíku, jako by pohasly.

Ale trochu popořadě.
Perly jsou vlastně drahé kameny organického původu, a proto jsou nezávislé na geologických podmínkách. Krystalová soustava ortorhombická (protažená kosočtverečná), tvrdost 2,5-4,5, složení uhličitan vápenatý,kolchiolit, voda a aragonitové plátky.Lom světla 1,52-1,66. Toliko suchá fakta.

Můžeme je rozdělit na perly sladkovodní a perly mořské. Nebo ještě lépe na perly kultivované tzn. Perly, kterým pomohl svým zásahem člověk a perly orientální, tj. perly, které samy o sobě vznikly v moři , ,resp., v přírodě bez přispění člověka.

Sladkovodní perly.
Jak již sám název napovídá, jedná se o perly, které vznikají ve sladké vodě, tedy v řekách, též říční nebo v jezerech či rybnících. Sladkovodní perly jsou většinou menší než jejich kolegyně z mořského světa. Sladkovodní perly mohou být též kultivované a v poslední době světové trhy zaplavilo obrovské množství sladkovodních perel z Číny, které občas mají průměr jednoho centimetru a více. (osobně jsem zvědav, kdy Čína začne pěstovat zlato a brilianty).

Ve starožitných špercích jsou říční přírodní perličky velmi často doplňkem jiných drahých kamenů. Před časem jsme v našem obchodě prodali nádherný granátový náramek z první čtvrtiny devatenáctého století, který byl bohatě dozdoben říčními perličkami ve tvaru barokní hvězdy.Hlavně na přelomu devatenáctého a dvacátého století je šperkaři často doplňovali do prstenů, kolieru, náušnic a ozdobovali s nimi brože.Čeští šperkaři je používali již od začátku devatenáctého století, a to hlavně díky omezenému přístupu k mořským perlám.

Mořské perly.
Jsou většinou větší než perly sladkovodní , stejně jako jejich menší kolegyně mají i různá zabarvení, což zvyšuje jejich cenu. Člověk pro zvýšení prodeje barví i kultivované mořské perly, zejména anilínovýma barvami. A to prakticky ve všech barevných odstínech. Nejznámější jsou japonské perly, pro které jsou ideální mělké pobřežní vody mez i japonskými ostrovy pro pěstování perlorodek. Do perlorodek se vkládá opracovaná mušle většinou do tvaru kuličky. Toto jádro perlorodka obalí perleťovinou.Perly rostou v mušli od jednoho do tří roků.Pro laické oko je pravá nekultivovaná perla od pěstované k nerozeznání.Pouze zvědavé oko rentgenu odhalí jádro.Nicméně už to také není pravda, lidé přišli s novým trikem, jak obelstít rentgen a vkládají do sladkovodních perel miniaturní jádro s hormonami a blánou perlorodky jako katalyzátoru růstu. Naštěstí jsou tyto perly špatných tvarů a velmi měkké.

Co na perlách hodnotíme?
Jednak je to velikost, perly nad jeden centimetr už začínají být velni luxusní záležitostí a každý milimetr přidává na ceně. Jednou velmi dobře placenou prací je vkládání jádra do perly.Odborník musí velmi dobře odhadnout, jak dalece si může dovolit pootevřít perlorodku, aby mohl vložit co největší jádro. Dojde-li k přílišnému otevření mušle, a tak k narušení zavíracího svalu perlorodky , během krátké doby zahyne.

Velmi důležitá je pravidelnost tvaru, resp. ceněny jsou pravidelné kuličky. Lesk a barva jsou taktéž hodnotícím faktorem. Vrstvy aragonitu jsou vylučovány okolo jádra a postupně vybudují tvar perly- světlo se odráží od jednotlivých překrývajících se vrstev a vytváří charakteristický měňavý lesk.Barvy se mění od bílé,bílo růžové až k hnědé či černé, nazývané též Tahitské perly.Vše je v závislosti na druhu měkkýše a na vodě.Perly jsou citlivé na kyseliny , vlhkost, a proto jsou méně trvanlivé než jiné drahé kameny.

Velký cenový rozdíl je mezi pěstovanými perlami a těmi přírodními. Jednak se nemohou pěstovat, a jednak se musí zaplatit lidská práce lovců perel, jak je krásně nazval slavný český cestovatel a dobrodruh Otakar Batlička v jedné ze svých povídek:" Na vlně 97 ."

Přírodní perly se po tisíce let loví v Perském a Manárském zálivu (Indický oceán) a v Rudém moři. Na pobřeží Polynésie a Austrálie se produkují zejména kultivované perly.Sladkovodní a mořské perly jsou kultivované zejména v Číně a Japonsku.
Nejen perly se zpracovávají na šperky. Osobně se ve starožitnostech setkávám s perleťovinou poměrně hodně často.Šperkaři a designéři jí často používali pro její krásný lesk a dobré zpracování při zdobení předmětů denní spotřeby.

Perleťovina se používá k ozdobování šperků, krabiček, nábytku jako intarzie,vyrábějí se z ní vzácné krabičky na léky. Zdobila se jí například divadelní kukátka, šperkovnice,knoflíky nebo těžítka.

Občas se setkáme s Bombajským trsem.Bombaj byla po stovky let významným centrem obchodu s perlami. K účelům prodeje se perly třídily podle velikosti a tvarů a pak se vázaly do šňůrek z hedvábného dracounu.
Moře nám dává ještě jiné drahé organické minerály. Korál, ulity a lastury.

Kameje.
Do mušlí a lastur se často zdobí vyřezávanými obrazci tzv. "Kameje", které se často používají jako brože nebo prsteny.Lampička vyrobená s lastury a zdobená kamejí je občas také k vidění v obchodu se starožitnostmi. Nebo jen řezbou zdobené lastury, zvané též Římská kamej. V druhé polovině devatenáctého a ještě na přelomu dvacátého a devatenáctého století, bylo populární brože a závěsy z kameje zdobit brilianty.

Korál.
Korál se skládá z kosterních zbytků mořských živočichů zvaných koráli.Tito drobní živočichové žijí v koloniích a jsou schopné tvořit korálové útesy. Jsou indikací čistoty moře av poslední době dochází k radikálnímu úhynu mořského korálu v důsledku bezohledné lidské činnosti.

Nejdražší korál se nachází v teplých vodách. Japonský korál je červený, růžový a nebo bílý.Červený a růžový je při pobřeží Středozemí,Afriky, Rudého moře a Malajsii.Zlatavý a Černý najdeme v Karibiku,Austrálii a u tichomořských ostrovů

Mořský korál je už tradiční ozdoba žen, ať už jako náhrdelník ve tvaru kuliček nebo přírodní jen nařezaný na "větvičky".Obzvláště zajímavé kousky se dávají do zlata a jako brože jsou velmi ceněny. Korál má mnoho odstínů červené až do hnědé a známý je i černý mořský korál.Nejcennější barvou korálu je tzv. "Andělská kůže" anglicky Angel skin. Kdybych ji měl popsat, asi bych použil "starorůžová do oranžova". Korál je zprvu matný, až postupným leštěním dostává skelný lesk.

O mořském korálu se tvrdí, že ochraňuje děti, proto se často dětské náušnice vyráběly právě s mořským korálem.
Starožitné šperky a předměty zdobené perlami, perletí,korálem a lastury či ulity, najdeme snad ve všech lepších obchodech se starožitnostmi po celém světě.Jsou velmi ceněným a žádaným zbožím milovníků uměleckých předmětů. Při jejich nákupu je třebe mít na zřeteli několik věcí. Stejně jako u každých drahých věcí se vyrábějí kopie a imitace.Je dobré si ověřit, zda se nejedná o tento případ. Každý zkušenější obchodník pozná pravé perly od umělých, ale jen mizivé procento lidí je schopné poznat přírodní nekultivované perly od kultivovaných.Přičemž ceny perel vyrostlých v mořích bez zásahu lidské ruky se pohybují v desetinásobku. ceny perel kultivovaných.Bohužel jsem se setkal za svojí praxe několikrát se záměrnou záměnou i záměnou díky neznalosti.

Osobně doporučuji se při nákupu poradit s odborníkem.

Martin Cinolter

Doporučujeme

REZERVACE - Secesní diamantový koliér - 5,6ct

REZERVACE - Secesní diamantový koliér - 5,6ct

Informace o ceně v obchodě.

Náhrdelník vyrobený z původní secesní brože ze žlutého 18ti karátového zlata a 131 briliantů fasetovaných ve stříbře, doplněn o jemný platinový řetízek s jedním briliantem a umístěn v původní etuji. K náhrdelníku byl zpracován certifikát J. Jiránkem a znalecký posudek soudní znalkyně Petry Brudové.

cena: 480.000 Kč

NEWSLETTER

Zaregistrujte si Váš e-mail do našeho newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách v našem sortimentu a zajímavostech ze světa starožitnictví.
Registrací svého e-mailu nám udělujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Katalog starožitností

AntiquesPrague.cz » Poseidonovy drahokamy - článek pro Golf and Style
vyhledávání:

Volba jazykové verze

Copyright © 2008 - 2018 Antique Art Gallery s.r.o. | Vyrobilo Vergilio